Ko se dojenček rodi, je njegovo čutilo za dotik popolnoma razvito. Po rojstvu potrebuje veliko naše bližine in ljubečih dotikov. Prilagojena masaža je ena izmed najnežnejših in najbolj ljubečih oblik dotika, ki jo lahko starši ponudite že svojemu novorojenčku. Masaža dojenčka pa ni le prijetna izkušnja ugodja in izkazovanja ljubezni, ampak ima tudi številne koristi za otrokovo fizično, mentalno in čustveno zdravje ter splošno dobro počutje.
KORISTI MASAŽE DOJENČKA
Krepi vezi med staršem in dojenčkom: Masaža predstavlja čas, namenjen izključno otroku, kar pomaga krepiti čustveno povezanost med staršem in dojenčkom. Dotik je osnovni način komunikacije, ki spodbuja občutek varnosti in ljubezni.
Spodbuja fizični razvoj: Nežna masaža pomaga krepiti mišice dojenčka in spodbuja gibljivost sklepov. To je še posebej koristno pri dojenčkih, ki so napeti ali imajo težave s prebavnim sistemom.
Podpira vse telesne sisteme: Dojenček se rodi precej nedozorel in z masažo spodbujamo k dozorevanju vse telesne sisteme (prebavni, dihalni, živčni, izločalni, imunski, limfni, krvožilni, če jih naštejem le nekaj).
Izboljša kakovost spanja: Masaža pomaga sprostiti dojenčka, zmanjšati napetost in olajšati spanje. Redna masaža lahko prispeva k vzpostavitvi zdravih vzorcev spanja.
Podpira prebavni sistem: Nežni masažni prijemi po trebuščku spodbujajo prebavo in pomagajo pri lajšanju težav, kot so kolike, krči, napenjanje, ujeti plini, zaprtje.
Spodbuja razvoj čutil: Dotik je ključen za razvoj vseh čutov. Masaža spodbuja dojenčkove čute, vključno s tipom, kar je pomembno za nadaljnji razvoj motoričnih veščin.
KAKO IZVAJATI MASAŽO DOJENČKA
Ustvarite prijetno, sproščeno okolje: Pred masažo poskrbite, da je prostor prezračen topel, dojenček naj nosi udobna oblačila. Svetlob naj bo naravna in pridušena, če vas sprošča, lahko zavrtite umirjeno, sproščujočo glasbo. Z nekaj telesnimi vajami in dihanjem ter krajšo vizualizacijo pripravite tudi sebe.
Dojenčka vprašajte za dovoljenje: Razložite mu, kaj boste počeli in ga vprašajte za dovoljenje. Tako mu izkažete spoštovanje ter mu pokažete, da je vreden, slišan in da so njegovi občutki pomembni.
Masirajte po občutku: Masažo začnite tam, kjer čutite, da dojenček potrebuje vaš ljubeč dotik. Vaš dotik naj bo čvrst, a poln spoštljivosti, prisotnosti, ljubezni in nežnosti.
Uglasite se na dojenčkove znake: Vedno spremljate dojenčkove signale, s katerimi sporoča, kako se počuti. Če dojenček ni navdušen nad masažo, ne vztrajajte. Vsak dojenček je edinstven, zato je pomembno, da se prilagodite njegovim trenutnim potrebam.
Uporabite organska, rastlinska hladno stisnjena olja: tako bo dojenčkova koža nahranjena, vaši prijemi pa bodo drseli gladko in prijetno, da bo izkušnja kar najbolj podporna.
Masaža dojenčka je nežen in ljubeč način, kako podpreti razvoj vašega otroka in okrepiti vez med staršem in dojenčkom. S tem dragocenim časom skupaj boste ne samo spodbujali fizično zdravje dojenčka, temveč tudi gradili trdne temelje za njegovo čustveno in mentalno dobro počutje.